KUZEYDEKİ SEÇİMLER: DİRENİŞ DEVAM EDİYOR

Ενημέρωση στις January 30, 2023

Ersin Tatar’ın iki yıl önce seçilmesi, Kıbrıs Türk toplumunun, Erdoğan’ın Türkiye’si tarafından kontrol edilmesi konusunda yeni bir dönemi başlattı. Bu, Türkiye cumhurbaşkanının seçim öncesi arsız müdahalesiyle gerçekleştirdiği ve Türkiye’nin kuzeydeki siyasi ve sosyal hayatın her alanına dayatma yapma yönündeki başıbozuk bir girişimle sürdürdüğü başarıydı.

25 Aralık belediye seçimleri, iradesini ve bağımsız varlığını ortadan kaldırma yönündeki Türkiye’nin bu çabasına, Kıbrıs Türk toplumunun verdiği yanıttır. Solun yedi belediyede, özellikle Lefkoşa, Mağusa ve Girne’nin önemli belediyelerinde elde ettiği başarı, Kıbrıs Türk toplumunun, Erdoğan’ın kendisini İslamlaştırma ve asimile etme girişimine karşı direnişinin, Kıbrıs sorunundaki çıkmazın devam etmesi ve Kıbrıs Rum toplumundaki siyasi gelişmelerle ilgili olumsuz perspektifler nedeniyle zayıflamış ve kaybolmuş görünen bir dinamiği muhafaza ettiğini göstermektedir.

Seçim sonuçları, Kıbrıs Rum siyaset sahnesi için de bir umut ışığıdır. Kıbrıs sorununun çözüm mücadelesinde Kıbrıslı Türklerin en istikrarlı ve en önemli potansiyel müttefikler olduğunu kanıtlıyorlar. Kıbrıslı Türklerin, Türkiye’nin ve Erdoğan’ın iradesiz organları olmadığını, Erdoğan’ın dayatma girişimleri karşısında bağımsız varlıklarını korumak için kendi irade ve kararlılıklarına sahip olduklarını kanıtlıyorlar. Bu kararlılık aynı zamanda Kıbrıslı Rumlara yönelik, Kıbrıslı Türklerle, karşı karşıya kaldıkları baskı politikalarına karşı mücadelede özgüvenlerini pekiştirecek aktif ve özlü iş birliği için bir çağrıdır.

Buna paralel olarak, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin, Karpaz ve Gönyeli Belediyelerini kaybetmesi, Solun ortak bir program ve mücadelede birleşme ihtiyacının, günümüz sorunları ve sağın tutarsız siyasetiyle başa çıkmak için hala bir gereklilik olduğunu göstermektedir. Ancak CTP’nin Lefkoşa Belediyesi’ni kazanamaması da birlik ihtiyacını ifade etmekte ve CTP’nin, Kıbrıs Türk toplumunun ana sol kutbu olabileceğini, ancak aynı zamanda diğer partileri, eğilimleri ve Solun akımlarını, görmezden gelemeyeceğini ve değiştiremeyeceğini göstermektedir.

Özellikle Kıbrıs sorununda, Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk Solunun görevi, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin mücadele sürecinde, iki toplumu kazanacak ortak bir politika çizme çabasında birlik içinde kararlı adımlar atmaktır.

Sol Kanat
28 Aralık 2022

ΨΗΦΟ ΣΤΟΝ ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΔΕΞΙΑ

Ενημέρωση στις January 20, 2023

Η Δεξιά σήμερα στην Κύπρο διεκδικεί τις Προεδρικές Εκλογές για να συνεχίσει τη διακυβέρνηση του τόπου όπως την είδαμε με τον Νίκο Αναστασιάδη τα τελευταία δέκα χρόνια. Μια διακυβέρνηση που καταβαράθρωσε τις ελπίδες για λύση του Κυπριακού, μια διακυβέρνηση που έκαμε τη μεγαλύτερη ανακατανομή πλούτου και εισοδημάτων από τους φτωχούς στους πλούσιους, μια διακυβέρνηση που ανέβασε το επίπεδο της διαφθοράς και της διαπλοκής σε βαθμό που ούτε μπορούσε κανείς να διανοηθεί πριν την Προεδρία του Νίκου Αναστασιάδη.

Οι δυο υποψήφιοι της Δεξιάς όλη αυτή την περίοδο είτε ήταν αναπόσπαστο μέρος αυτής της πορείας είτε την ανέκτηκαν και την άφησαν να εξελικτεί ανεμπόδιστη. Ο Νίκος Χριστοδουλίδης ήταν ο άνθρωπος κλειδί για την αποχώρηση από το Κραν Μοντανά και την κατάρρευση της προσπάθειας επίλυσης του Κυπριακού. Ο Αβέρωφ Νεοφύτου προώθησε τις πιο αντιδραστικές οικονομικές πολιτικές και προσπάθησε να τορπιλλίσει την εφαρμογή του μονοασφαλιστικού ΓεΣΥ. Αν δεν τα κατάφερε οφείλεται στην επιμονή της Αριστεράς και την παρουσία στο Υπουργείο Υγείας ενός αποφασιστικού Υπουργού. Σήμερα, στην προεκλογική τους εκστρατεία, υιοθετούν ό,τι πιο αντιδραστικό υπήρξε στην Προεδρία Αναστασιάδη και προτείνουν τη συνέχιση της αντεργατικής πολιτικής της.

Ο Ανδρέας Μαυρογιάννης κατεβαίνει στις εκλογές με την υποστήριξη του ΑΚΕΛ και της ευρύτερης Αριστεράς. Αυτό τον οδηγεί σε τοποθετήσεις που είναι σαφώς διαφορετικές. Το πρόγραμμά του έχει κοινωνικό προσανατολισμό και οι θέσεις του για το Κυπριακό είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Σε θέματα όπως το μεταναστευτικό και οι διακρίσεις, είναι ο μόνος που τοποθετείται με τόλμη και ανθρωπιά.

Αυτό δεν σημαίνει πως αν εκλεγεί στην Προεδρία θα είναι σε θέση να προσφέρει αυτά που θα θέλαμε στην κυπριακή κοινωνία. Η παγκόσμια οικονομική κατάσταση είναι τέτοια που θα είναι δύσκολο να εγγυηθεί απρόσκοπτη ευημερία. Η κατάσταση που αφήνει πίσω του ο Νίκος Αναστασιάδης σχετικά με το Κυπριακό είναι τέτοια που θα είναι δύσκολη η αντιστροφή της. Σημαίνει όμως πως η Αριστερά και ο κυπριακός λαός θα έχει τη δυνατότητα να αγωνιστεί για όλα αυτά σε συνθήκες πολύ καλύτερες από ό,τι κάτω από τη διακυβέρνηση ενός Προέδρου της Δεξιάς.

Η Αριστερή Πτέρυγα θα αγωνιστεί στο βαθμό που μπορεί για να εκλεγεί στην Προεδρία ο Ανδρέας Μαυρογιάννης. Αυτή τη στιγμη δεν είναι η ώρα για αδράνεια και μεμψιμοιρία. Είναι σημαντικό να δείξουμε την πραγματική δύναμη της Αριστεράς, να μην δώσουμε την ευκαιρία στη Δεξιά να θεωρήσει πως μπορεί να τη συντρίψει. Να δείξουμε πως η αντίσταση στην επέλασή της είναι εφικτή.

Θα αγωνιστεί για να πείσει όσους θεωρούν πως είναι άσκοπη η άσκηση του εκλογικού δικαιώματος να πάνε στην κάλπη και να ψηφίσουν Ανδρέα Μαυρογιάννη. Να πείσει όσους επιλέγουν υποψήφιους με μονοψήφιους αριθμούς στις δημοσκοπήσεις πως δεν είναι αρκετό να έχουν καλές θέσεις, είναι απαραίτητο οι καλές θέσεις να έχουν ουσία και αποτέλεσμα.

Εμπρός για μαζική ψήφο στον Ανδρέα Μαυρογιάννη.

Εμπρός για τη νίκη του υποψήφιου της Αριστεράς.

ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΤΕΡΥΓΑ
19 ΤΟΥ ΓΕΝΑΡΗ 2023